Siska Katalin: Mustafa Kemal Atatürk’s effect on the new concept of the Turkish identity and citizenship in particular the constitutional regulation of the young Turkish Republic. In: Acta Universitatis Szegediensis : forum : acta juridica et politica, (6) 1. pp. 139-149. (2016)
Preview |
Cikk, tanulmány, mű
juridpol_forum_006_001_139-149.pdf Download (415kB) | Preview |
Abstract
Az állampolgárság egy olyan stratégiai fontosságú fogalom, amely központi szerepet játszik az identitás, a hatalomban történő részvétel, a hatalommal történő felruházás, az emberi jogok és a közérdek fogalmainak meghatározása során is. Mustafa Kemal Atatürk (a modern Törökország megálmodója és alapítója) a Török Köztársaság megalakulásának 10. évfordulója alkalmából tartott megemlékezése során gratulált a nemzetnek a rövid idő alatt elért eredményekhez, majd a következő híres mondattal zárta le a beszédét: ‟Milyen boldog lehet az az ember, aki azt mondhatja magáról: Török vagyok.” (Ne mutlu Türküm diyene). A Köztársaság megalakulása56 óta ez a kijelentés képezi a török állampolgárság (vatandaslik) fogalmának alapját. A török állampolgárság hivatalos fogalmának alapjául szolgáló elv - mely az ‟egy nyelv, egy kultúra és egy eszme” kemali ötletén alapult - első alkotmányjogi deklarálása az 1921. évi, illetve az 1924. évi török alkotmányokban található meg, de előzményei már az 1879-es alkotmányban is fellelhetőek.
Item Type: | Article |
---|---|
Journal or Publication Title: | Acta Universitatis Szegediensis : forum : acta juridica et politica |
Date: | 2016 |
Volume: | 6 |
Number: | 1 |
ISSN: | 2063-2525 |
Page Range: | pp. 139-149 |
Related URLs: | http://acta.bibl.u-szeged.hu/53847/ |
Uncontrolled Keywords: | Mustafa Kemal Atatürk, Törökország története - 20. sz., Állampolgárság, Alkotmányjog - török |
Additional Information: | Bibliogr. a lábjegyzetekben ; Összefoglalás magyar nyelven ; Mustafa Kemal Atatürk hatása a török identitás és állampolgárság koncepciójára, különös tekintettel a fiatal Török Köztársaság alkotmányos szabályozására |
Subjects: | 05. Social sciences 05. Social sciences > 05.05. Law |
Date Deposited: | 2018. Jul. 02. 09:25 |
Last Modified: | 2023. Nov. 06. 15:10 |
URI: | http://acta.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/54047 |
Actions (login required)
![]() |
View Item |