Weiss Moritz: Hacken - Strafbares oder strafloses Eindringen in ein fremdes Computersystem im engeren Sinne? In: Acta Universitatis Szegediensis : acta juridica et politica : publicationes doctorandorum juridicorum, (3) 1-13. pp. 253-274. (2003)
Előnézet |
Cikk, tanulmány, mű
juridpol_doct_003_253-274.pdf Letöltés (1MB) | Előnézet |
Absztrakt (kivonat)
A dolgozat korunk büntetőjogának egy aktuális kihívását, az idegen számítógéprendszerekbe való illetéktelen behatolás büntetőjogi megítélésének problematikáját tárgyalja a hatályos német megoldás tükrében. A dolgozat kiindulópontja a német büntetőjogi szabályozás azon ellentmondása, hogy az dn. szűk értelemben vett hackelés a német Btk. vonatkozó 202.a §-a alá vonható és így büntetendő, holott a jogalkotó azt eredetileg nem kívánta büntetni. (Szűkebb értelemben vett hackelés alatt valamely weboldal vagy szerver belépési kódjának puszta feltörését értjük, amikor is a hacker az első sikeres belépést követően anélkül lép ki a rendszerből, hogy valamit magával vinne vagy megváltoztatna.) A szerző e problémával kapcsolatban bemutatja azokat a nézeteket, amelyek különböző módon ugyan, de a jogalkotó eredeti, tehát a büntetlenségre irányuló szándékát kísérlik meg feltárni és összhangba hozni azt a jelenlegi törvényszöveggel. A szerző külön-külön reagál az egyes nézetekre és a későbbiekben ezek kritikájából törekszik egy lehetségesmegoldás kidolgozására. Atanulmányezt követően azokkal a kritikus véleményekkel foglalkozik, amelyek eleve helytelenítették a jogalkotónak azt a szándékát, hogy a szűk értelemben vett •hackelés büntetlenül maradjon. Ezek a kritikák a jogi tárgy problematikája, a bizonyítási nehézségek köré fűzhetők, továbbá elvetik a jogalkotónak azt az érvelését, miszerint a 202.a § figyelmen kívül hagyása esetén súlyos esetekben a német Btk. más rendelkezései még alkalmazhatókvolnának (így 303.a és 303.b §§). A dolgozat utolsó fejezete a kérdéskörhöz kapcsolódó saját állásfoglalást tartalmaz. A szerző vizsgálódásai során különválasztja a büntetendőség megalapozását de lege ferenda, és ezt követően tesz kísérletet „Szűkebb értelemben vett hackelés" elnevezéssel egy esetleges jövőbeni tényállásnak a megalkotására.
Mű típusa: | Cikk, tanulmány, mű |
---|---|
Egyéb cím: | A szűkebb értelemben vett hackelés problématikája - büntetendő-e a behatolás egy idegen számítógépes rendszerbe |
Befoglaló folyóirat/kiadvány címe: | Acta Universitatis Szegediensis : acta juridica et politica : publicationes doctorandorum juridicorum |
Dátum: | 2003 |
Kötet: | 3 |
Szám: | 1-13 |
ISSN: | 0324-6523 |
Oldalak: | pp. 253-274 |
Nyelv: | magyar , német |
Kiadás helye: | Szeged |
Befoglaló mű URL: | http://acta.bibl.u-szeged.hu/37959/ |
Kulcsszavak: | Büntetőjog |
Megjegyzések: | Bibliogr.: p. 271-272. ; összefoglalás magyar nyelven |
Szakterület: | 05. Társadalomtudományok 05. Társadalomtudományok > 05.05. Jogtudomány |
Feltöltés dátuma: | 2016. okt. 15. 11:13 |
Utolsó módosítás: | 2025. már. 20. 14:49 |
URI: | http://acta.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/7536 |
![]() |
Tétel nézet |