Horváth Márta: Átélt vagy ábrázolt érzelem? : félelem és empátia az irodalmi befogadásban Edgar Allan Poe A kút és az inga című elbeszélése alapján. In: nCognito : kognitív kultúraelméleti közlemények, (1) 1. pp. 20-42. (2022)
Preview |
Cikk, tanulmány, mű
ncognito_2022_001_020-042.pdf Download (387kB) | Preview |
Abstract
A kognitív poétika jelentős változást hozott az emóciókutatás tekintetében, mivel az irodalmi szövegben ábrázolt érzelmek elemzésén túl az olvasói érzelmek pszichológiai vizsgálatára is vállalkozik. A szereplői érzelmek és az olvasó által átélt érzelmek közötti különbségtétel azonban nem magától értetődő, számtalan esetben – tipikusan például horrortörténetek olvasásakor – azt tapasztaljuk, hogy a kétféle érzelem összemosódik. Tanulmányom célja annak bemutatása, hogy az esetenkénti átfedés ellenére is lehetséges átélt és ábrázolt félelem megkülönböztetése, mivel két különböző pszichológiai mechanizmus áll a befogadói félelem és az ábrázolt félelem feldolgozása mögött, valamint különböző elbeszélői stratégiák felelősek a kiváltásukért. Edgar Allan Poe A kút és az inga című elbeszélésének elemzésével azt kívánom demonstrálni, hogy a fenti megkülönböztetés lehetővé teszi a horrortörténetek közötti finom differenciálást annak alapján, hogy milyen mértékben tartalmaznak az olvasói félelem kiváltására alkalmas szövegrészeket. Amellett érvelek, hogy Poe szövege pszichológiai horrornak tekinthető, mely aligha vált ki félelmet az olvasóból, ehelyett az olvasói empátián keresztül nyit ablakot a félelmet átélő szereplő belső világára.
Item Type: | Article |
---|---|
Journal or Publication Title: | nCognito : kognitív kultúraelméleti közlemények |
Date: | 2022 |
Volume: | 1 |
Number: | 1 |
ISSN: | 2939-5658 |
Page Range: | pp. 20-42 |
Language: | Hungarian |
Contributors: | Contribution Name UNSPECIFIED Poe Edgar Allan |
Publisher: | Szegedi Tudományegyetem - Kognitív Poétika Kutatócsoport |
Place of Publication: | Szeged |
Related URLs: | https://acta.bibl.u-szeged.hu/77826/ |
DOI: | 10.14232/ncognito/2022.1.20-42 |
Uncontrolled Keywords: | Amerikai irodalom - novella, Múelemzés - magyar, Félelem - pszichológia |
Additional Information: | Bibliogr.: p. 39-42. ; összefoglalás magyar nyelven |
Subjects: | 05. Social sciences 05. Social sciences > 05.01. Psychology 06. Humanities 06. Humanities > 06.02. Languages and Literature |
Date Deposited: | 2022. Dec. 20. 08:59 |
Last Modified: | 2022. Dec. 20. 08:59 |
URI: | http://acta.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/77970 |
Actions (login required)
![]() |
View Item |